Wystawa zbiorowa „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”

🟥 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
WERNISAŻ: 23.09.2022, godz. 18.00
kuratorki: Małgorzata Dzięgielewska, Adriana Usarek

23 września – 13 listopada

Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus, Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa, Agata Słowak

Wraz z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi zapraszam na wystawę „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”. Tytuł projektu został zaczerpnięty z pracy malarskiej niemieckiego artysty doby renesansu Hansa Baldunga Griena, odnoszącej się do motywu przemijania oraz siedmiu cykli kobiecego życia.

Do współpracy zaproszonych zostało siedem malarek: Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus, Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa i Agata Słowak, które należą do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń. Głównym motywem wystawy jest wątek wanitatywny.

Artystki w większości oscylują w swoich malarskich realizacjach wokół tematyki kobiety i jej miejsca we współczesnym świecie. Poruszają niejednokrotnie tematy, które stanowią istotne niepokoje współczesnych kobiet na różnych etapach ich życia.

Baldung, ukazując kobietę w siedmiu okresach jej życia, począwszy od wieku niemowlęcego po późną starość, zainteresował się problemem przemijalności piękna, jego niestałości, krótkotrwałości, jednocześnie – już w XVI wieku – zwracając uwagę, iż to wiek zaawansowany pełen jest piękna i dostojności, a także życiowego doświadczenia i mądrości.

Twórcze, wyrażone na płótnach czy deskach, opinie autorek nie są nastawione na ukazanie jednego wizerunku kobiety. Prezentują kobiecość w spokojnym dialogu, jaki toczy się pomiędzy tradycją europejskiego malarstwa a współczesnością, w różnych etapach życia.

PATRONAT MEDIALNY: Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Artinfo.pl, Kalejdoskop, Niezła Sztuka, Plaster Łódzki, TVP3 Łódź, Ret-Sat 1, Radio Złote Przeboje, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej

„Derbys or heels”, „Simply pleasures” i ” Pasje kuchenne” w finale VI Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” w Rzeszowie

Moje trzy obrazy „Derbys or heels. Derbys, derbys, derbys”, „Simply pleasures” i ” Pasje kuchenne” zakwalifikowane zostały do etapu finałowego VI Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” w Rzeszowie.

Jury oceniło 568 prac autorstwa 227 artystów. Do II etapu konkursu dopuściło 111 prac 57 autorów, w tym moje trzy obrazy.

Wyniki w formacie PDF można pobrać ze strony BWA.
https://www.bwa.rzeszow.pl/files/wyniki_jesienne.pdf

54. Derbys or heels. Derbys, derbys,derbys, 2022, olej, płótno, 100×150 cm
41.z cyklu pasje kuchenne 2, 2020, olej, płótno, 100x140cm
„Simply pleasures” z cyklu Comme des garcons, olej na płótnie, 100×140

Trzy obrazy w finale V Konkursu Malarskiego im. Wyczółkowskiego

Moje trzy obrazy „Transi”, „Kalie” i „O kołysko moich stroskań piękna jak spokojny grób” zostały zakwalifikowan do etapu finałowego V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczólkowskiego w Bydgoszczy. Do pierwszego etapu zgłosiło się aż 445 autorów, którzy przesłali 1196 obrazów. Do finału zakwalifikowało się 120 prac 67 autorów. To zaszczyt znaleźć się w gronie wybranych.

22 sierpnia 2022 roku w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy zebrała się Komisja V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w składzie:
Ryszard Grzyb – Przewodniczący (Warszawa)
Jadwigo Sawicka (Przemyśl)
Aleksandra Simińska (Bydgoszcz)
Jakub Ciężki (Lublin)
Ignacy Czwartos (Kraków).

LISTA OSÓB zakwalifikowanych do etapu finałowego V Konkursu im. Leona Wyczółkowskiego TUTAJ

Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbędzie się na wernisażu w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy 4 października 2022 roku o godzinie 18.00.

https://www.wyczol.art/

52.Transi, 2022, olej, płótno, 150×110 cm
48.Kalie, 2021_olej, płótno 140×100
51.”O kołysko moich stroskań piękna jak spokojny grób”, 2021, olej płótno, 100×140 cm.

„Schö̱ne Wiege meiner Leiden, schö̱nes Grabmal meiner Ruhe” (tłum. „O kolebko moich stroskań, piękna jak spokojny grób”), Heinrich Heine

Obraz „Czerwona sukienka” na licytacji w Mazowieckim Domu Aukcyjnym

Już wkrótce, 29 listopada odbędzie się licytacja mojego najnowszego obrazu „Czerwona sukienka” podczas Warsaw Art Promotion VI Kolekcjonerskiej Aukcji Sztuki. Serdecznie zapraszam do licytacji na żywo i on-line.

Czerwona sukienka”, Dorota Kuźnik
olej / płótno, 100 x 90 cm

Rozpoczęcie licytacji: 29 listopada, godz. 19:00

Mazowiecki Dom Aukcyjny
ul. Mazowiecka 11, Warszawa
formy licytacji: na żywo i on-line
Cena wywoławcza: 7.000 PLN
Estymacje: 9.000 – 13.000 PLN

LINK do licytacji: TUTAJ

50.Czerwona_sukienka, charty, 2021, olej, płótno, 100 x 90 cm

IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

1222 prac napłynęło na tegoroczny IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego organizowany raz na dwa lata przez Okręg Bydgoski Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego celem jest promocja współczesnego malarstwa oraz twórczości patrona tego przedsięwzięcia, czyli Leona Wyczółkowskiego. Jury spośród tej rekordowej liczby obrazów wybrało blisko 150 najlepszych, które oglądać można na nowo otwartej wystawie w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. Wśród nich znalazły się moje dwa obrazy:Czarna sukienka” 10 Odonata oraz obraz z cyklu Comme des garcons

Już od 19.07.20 można zobaczyć moje dwie prace, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu.
Wystawa pokunkursowa w bydgoskiej BWA będzie czynna do 30.08.2020

KATALOG wystawy

Reportaż z otwarcia wystawy i wypowiedzi laureatów. Oglądajcie! LINK

Więcej o Konkursie Malarskim im. Leona Wyczólkowskiego na BWA Bydgoszcz LINK

FILM na YouTube – IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego LINK

Wyniki Konkursu LINK

Relacja TV Bydgosz LINK

Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego odbył się już po raz czwarty w Bydgoszczy. Konkurs kierowany jest do polskich artystów malarzy, a jego celem jest promocja współczesnego malarstwa i rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnego artysty – patrona konkursu – Leona Wyczółkowskiego związanego z Bydgoszczą.


Głównym organizatorem jest ZPAP Okręg Bydgoski, współorganizatorem Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, a partnerami: MCK w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Do pierwszego etapu 487 autorów zgłosiło 1222 obrazy. Jury na podstawie fotografii cyfrowych nadesłanych przez autorów zakwalifikowało do drugiego etapu 148 prac, 78 autorów. Następnie jury zakwalifikowało prace na wystawę pokonkursową na podstawie nadesłanych oryginałów i wybrało spośród nich laureatów. Wśród zakwalifikowanych do drugiego etapu znalazły się moje dwa obrazy: „Czarna sukienka” 10 Odonata, olej, płótno, 150x80cm, 2019 i obraz z cyklu Comme des garcons, 2019, olej, płótno, 100×140 cm

Wernisaż wystawy prac konkursowych w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczyfotorelacja Galeria Miejska BWA LINK

37. z cyklu Comme des garcons, 2019, olej, płótno, 100×140 cm