O MNIE

Dorota

Dorota Kuźnik – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby we Wrocławiu (malarstwo i multimedia). Uprawia głównie malarstwo olejne na płótnie i desce. W 2000 ukończyła Studia Filologiczne na kierunku Filologia Germańska na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2005 Studia Podyplomowe w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródłem inspiracji i fascynacji artystki są wczesny i dojrzały renesans, późny gotyk, sztuka modernistyczna, XVI-wieczna sztuka Europy Północnej. W jej pracach widać także wpływ malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Artystka poprzez swoje obrazy często wchodzi w dialog oparty czasem na refleksyjnym, a niekiedy wręcz dowcipnym koncepcie czy postmodernistycznym żarcie. RZECZYWISTOŚĆ i ABSTRAKCJA spotykają się w jej pracach jako pozorne bieguny. Jej malarstwo jest nie tyle próbą pogodzenia tych światów, co uchwycenia tego momentu, w którym zaciera się granica między nimi. Wg malarki, abstrakcja i figuracja nie muszą być czymś antagonistycznym, lecz mogą ze sobą harmonijnie współistnieć. Malarka bawi się konwencjami, podejmuje grę z formami i gatunkami malarskimi. Dzięki temu wkracza w uniwersalną przestrzeń, która wymyka się jednoznacznej definicji, wchodzi w świat bogatej metaforyki. I zaprasza do tego świata odbiorcę – pozostawiając mu wybór swojej własnej interpretacji.

Wybrane nagrody i wystawy:
• „Art happens” („Sztuka się zdarza”) – wystawa malarstwa w Bramie Wrocławskiej miasta Oleśnica, 2009 r.

• Wystawa zbiorowa w Galerii „Pod psem” na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2014 r.

• „(IM)POTENCJE” – wystawa malarstwa Doroty Kuźnik i Moniki Małachowskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Oleśnicy, 2015 r.

• Nominacja do II etapu II Edycji Konkursu malarskiego „POSTAWY” na najciekawszą postawę artystyczną wśród studentów kierunku: Malarstwo Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu połączony z wystawą pokonkursową w Galerii Browar w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, 2015 r.

• Udział w Międzynarodowym Konkursie YICCA International Contest of Contemporary Art., 2017 r.

• Wyróżnienie Honorowe w 27. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy, 2017 r.

• Wystawa solowa (ON)A / S(HE),  Galeria Xanadu w Warszawie, wrzesień 2018 r.

•  Zbiorowa wystawa symbolizmu kobiecego w Europarlamencie w Brukseli, październik 2018 r.

4.dorota_kuznik_dolorosa-80x60