Tak poetycko o obrazach Doroty Kuźnik pisze Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki:
„Malarski świat Doroty Kuźnik w całości dotyczy kobiecości. Tego, jaka kobieta jest, jak siebie postrzega, jak widzi ją otoczenie i jak stara się ją formować i wywierać na nią presję. Artystka posługuje się archaizacją i stylizacją, lecz opowiada o problemach ponadczasowych, także współczesnych (…)
Banałem będzie napisać, że malarstwo Doroty Kuźnik cechuje perfekcyjny warsztat. A to prawda. Artystka każdy obraz maluje z ogromnym pietyzmem. Ma upodobanie do rekwizytu i stroju. W niemal sensualny sposób odczuwa powierzchnię tkanin, drewna, metalu. Potrafi tak oddać w obrazie szczegóły, że trudno powstrzymać się przed wyciągnięciem ręki w kierunku malowidła (…) Malowane przez Dorotę uniwersum kobiecości to gra w „przyciąga i odpycha”, „dotknij, ale nie ruszaj”, „chcę, ale się boję”. Brzmi znajomo? Wiele z nas, może nie tylko z nas kobiet, ale z nas ludzi w ogóle, zna ten problem. Chcielibyśmy coś zrobić, coś zmienić w życiu, ale za bardzo się boimy wyjść światu naprzeciw, stawić czoła czemuś, co nieznane. Sądzę, że to nie jest tylko kobiecy problem. Zwłaszcza dziś (…)”
W całości tekst „Podwójna natura kobiecości” Agnieszki Gniotek dostępny TUTAJ
***
Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki; kurator wystaw i plenerów; juror konkursów z zakresu sztuki współczesnej, fotografii i designu; wykładowca w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem, rynkiem sztuki i fotografii, inwestycjami alternatywnymi, promocji i strategii budowania kariery w świecie sztuki. Publikowała na łamach m.in. IKS Informatora Kulturalnego Stolicy, Art&Business, Exit, Pulsie Biznesu, Modern Art, Antykach, Business Class, Formacie, Sztuce.pl, Dilemmas Magazine, Private Banking, Cash Magazine. Od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, od 10 lat z rynkiem sztuki. Pracowała w Artinfo.pl, gdzie m.in. prowadziła Galerię Artinfo.pl w Fabryce Trzciny oraz przygotowywała projekt aukcyjny Polska Fotografia Kolekcjonerska.